Hírek

Bővített tranzakciós kapacitás és szuperszámítógép elérhetőség

A GeoAdat Kft. márciustól új, emelt szintű és kapacitású tárhellyel végzi az adatok feldolgozását a projektekben a magyar, német és EU vevők számára. Az azonnali (short term) tranzakciók végrehajtására közel 600 terabyte áll rendelkezésre, a nagy számításigényű feladatokhoz pedig egyedi megállapodás alapján szuperszámítógépet tudunk használni, mely jelenleg Közép-Európa egyik legkorszerűbb szuperszámítógépe. Az 5 petaflops teljesítményű Komondor névre keresztelt gép architektúráját tekintve a kapacitás mintegy négyötödét a GPU gyorsított partíció adja, de a rendszerben ezen kívül külön található tisztán CPU, valamint dedikált mesterséges intelligencia (MI) és Big Data partíció is.

Boldog születésnapot, GeoAdat!

Idén már 25 éve annak, hogy GeoAdat megkezdte működését a térinformatika területén azzal a céllal hogy minőségi szolgáltatásokat nyújtson hazai és külföldi partnerei részére. Ez idő alatt kitartó munkával a piac egyik legjelentősebb szereplőjévé váltunk Magyarországon és Németországban egyaránt. Mindent megteszünk azért, hogy ez a tendencia a jövőben is folytatódjon. Ezt szép évfordulót kollégáinkkal közösen ünnepeltük meg.

15 éve tartó töretlen kapcsolat Saarland tartománnyal

Cégünk egyik legrégebbi megrendelője a Saar-vidéki Környezet-, Klímavédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium. A 15 éves üzleti kapcsolat a közös agrárpolitikai (KAP)-hoz kapcsolódó adatfeldolgozási szolgáltatásokat tartalmazza, idéntől már a legújabb technológiai megoldások (AI, machine learning) bevonásával.

Ezévi feladataink része többek között a tartomány mezőgazdasági parcelláinak mezőgazdasági hasznosításának és a minimális mezőgazdasági tevékenységek automatizált meghatározása.

A folyamatosan bővülő fejlesztői csapat és a korábbi évek szakmai tapasztalata lehetővé teszik Saarland tartomány speciális és egyedi feladatainak magas szintű műszaki megvalósítását, amelyben szerepet kapnak a GeoAdat Kft. korábban kifejlesztett földmegfigyelési technológiai eljárásai és a legújabb fejlesztésű saját mobilapplikáció is.

Szabványosítottuk a fejlesztéseket

Cégünk 2005 óta az ISO 9001 minőségirányítási szabvány szerint működik, 2016-ban pedig bevezettük az ISO 27001-es információbiztonsági szabványt is, azóta a két rendszer integráltan működik. A növekvő és változó vevői igényeknek megfelelve a szabványok alkalmazási területét 2022-től kiterjesztettük a cég fejlesztési tevékenységére is. A novemberi, már fejlesztést is magában foglaló audit során az SGS Hungária auditorai megállapították, hogy a GeoAdat Kft. teljesíti a szabványkövetelményeket, és újabb 3 évre megkapta az erről szóló tanúsítványokat.

E.On villamos tartószerkezetein rögzített gyengeáramú hálózat felmérése

A GeoAdat Kft a Megrendelő 2 dunántúli üzeméhez tartozó 460 település területén a villamos hálózatok teljes körű képrögzítéssel történő felmérését készítette el. A munka része a villamos hálózat tartószerkezeteire felszerelt távközlési célú eszközök beazonosítása és térinformatikai kiértékelése a terepen készült felvételekből, majd adatbázisba szervezése, amelyet az elvárt határidőnél rövidebb átfutással, 6 hónap alatt, a vevő számára kiemelkedő minőségi mutatókkal tudtunk teljesíteni.

E.On Vegetációs monitoring rendszer

2021. november 30-án az E.ON Digital Technology Hungary átvette a GeoAdat Kft fejlesztésében elkészült monitoring megoldást: megkezdte működését a közműszolgáltató villamos, valamint földgáz hálózati elemeihez köthető, műholdas távérzékeléssel előállított vegetációs alapnyilvántartás és ennek ütemezett rendszeres aktualizálása, amely tartalmazza mindazon vegetációs állapotot, amely segítségével a karbantartási folyamatok menedzselése támogatható.

A vegetációs elemek, valamint tiltott – terepfelszínen azonosítható – tevékenységek beazonosítását és lehatárolását térinformatikai környezetben képelemzési eljárással, szoftveresen hajtjuk végre. Az Európai Űrügynökség Sentinel műholdcsaládjának felvételeiből kinyert eredmény adatok megbízhatóságának növelése érdekében idősoros adatokat vizsgálunk, növelve a geometriai felbontást, tartalmi beazonosítást.

Az adatok publikációja a Vegetációs Monitoring Rendszer online felületén történik, a felhasználói igények alapján kialakított modulok térképi és üzleti BI elemekből épülnek fel.

Új földmegfigyelési projekt, folyamatos együttműködés az ESA-val

Az „ORGAN-IM” sikeres lezárása után elindítottuk új projektünket az Európai Űrügynökség ARTES integrált alkalmazások támogatása programjának égisze alatt. Szeptember elején indult a „Cert-EO” – A mezőgazdaság és az élelmiszeripari tanúsítás földmegfigyelési szolgáltatásokkal történő támogatásáról szóló megvalósíthatósági tanulmány, amelynek középpontjában a biogazdálkodás tanúsításának támogatása és az ökológiai ágazatban előforduló csalárd mezőgazdasági tevékenységek felderítése áll földmegfigyelési eszközökre építve.

Az egyéves időszak alatt a német Organic Services GmbH céggel együttműködve megvalósíthatósági tanulmány készül, amely kidolgozza egy pénzügyileg nyereséges és műszakilag fenntartható szolgáltatás kifejlesztésének ütemtervét.

Területi monitoring Saar-vidéken

Egyik kiemelt projektünkben 2020-ban a területi monitoring Saar-vidéki megvalósíthatóságával foglalkoztunk. Az EU-s mezőgazdasági támogatások rendszeréből kiválasztott igénylőket ellenőriztünk. A munkafolyamat során kizárólag az átadott vektor-adatokat és szabadon elérhető Sentinel-1 és Sentinel-2 műholdképeket használtunk. A kiválasztott területek a GeoAdat által kifejlesztett módszerrel, automatizáltan kerültek kiértékelésre. A kérdéses (piros lámpával jelölt) eseteket alacsony számuk miatt manuálisan is ellenőriztük, ezáltal a lehető legjobb eredményt tudtuk elérni. A munka során kirajzolódott, hogy Szárvidéken a területek kiértékelhetősége sokkal kedvezőbb, mint a legtöbb nagyobb németországi tartományban.

A következő szakaszban „valós idejű” adatszolgáltatásra (kiválasztott területek folyamatos monitoringja az érdekes időintervallumokban) is lehetőség nyílik, következésképp egy olyan monitoring-rendszer biztosítható, ami fontos eseményeknél rövid időn belül eredményt mutat. (Így például azonnal zöld jelzést ad az állandó zöldterüleken a kötelező minimumtevékenységek elvégzésekor, azonnal jelez valamely állandó zöldterület feltörése esetén, vagy amikor igazolásra került egy szántóföldi kultúra annak vegetációs időszakában).

A projekt során az ORGAN-IM projektben kifejlesztett monitoringeljárásokat és a FABER mobilapplikációt használtuk.

Hatéves az E-közmű szolgáltatásunk

A GeoAdat Kft 2015. január 1-től, 6 éve nyújtja a közműhálózat-üzemeltetőknek kötelezően teljesítendő E-közmű adatbázisépítési, változásvezetési és adatpublikálás szolgáltatását, pozitív megrendelői visszajelzésekkel és az őket terhelő hatósági szankciókat elkerülve. Szolgáltatásunk mindvégig megfelelt az adott időszakban érvényes jogszabályi és műszaki követelményeknek.

„ORGAN-IM”: ökológiai mezőgazdasági tevékenység ellenőrzése információbányászati eljárások alkalmazásával

Félidejéhez érkezett „ORGAN-IM” projektünk. Az ESA által támogatott előkészítő fejlesztés célja olyan monitoring módszer kidolgozása, amely lehetővé teszi az ökológiai mezőgazdálkodás távérzékelési adatok elemzése általi ellenőrzését.

A projekt első fázisában kidolgozott technológiánk a termények és a talaj meghatározó tulajdonságait számszerűsítő, az ökológiai mezőgazdálkodás sajátos jellemzőire specializált „markerek” műholdképekből nyert adatokkal való összevetésén alapul. A tömeges (mass data) adatelemzés lehetővé teszi nagy területek automatizált vizsgálatát. November folyamán az eddigi eredményeket online beszámoló keretében ismertetjük az ESA szakértői számára. A második fázisban a módszer verifikálását végezzük a 2021 tavaszi projektzárásig.

EO.TAG kutatás-fejlesztési projekt

Eredményesen zárult az EO.TAG fejlesztési projektünk, amely a WIGNER ESA Üzleti Inkubátorház támogatásával valósult meg. A kutatás célja a műholdképek kiértékelésében alkalmazott technológiák és algoritmusok egyéb eszközökből pl. mobiltelefon származó fényképek célzott feldolgozási lehetőségeinek vizsgálata és demonstrációja. Két kutatási területünk a mezőgazdasági felhasználás és a közművek, ahol a helyszíni bejárásokon készített digitális képek tömeges tartalmi képelemzését vizsgáltuk. A demonstrációba közműszolgáltatóként az ELMŰ és az E.ON áramszolgáltatók, mezőgazdasági felhasználóként a LAiV M-V (Landesamt für innere Verwaltung Mecklenburg-Vorpommern, Schwerin, Németország), technológiai partnerként a MEEO (Meteorological Enviromental Earth Observation, Ferrara, Olaszország) került bevonásra.

Műszaki Térinformatika Konferencia és Workshop

2019. május 30-31-én rendezik meg Balatonalmádiban a Műszaki Térinformatika Konferenciát, ahol a Geoadat Kft., mint meghívott előadó vesz részt. A céget Füstös Gábor és Hargitai Péter képviseli, előadásuk témája a Műholdas technológiák alkalmazása a digitális fényképeink kiértékelésében.

 A műholdképek kiértékelésében alkalmazott technológiák és algoritmusok alkalmasak egyéb eszközökből származó digitális fényképek célzott feldolgozására. Egyik kutatási irányunk a közműszolgáltatások területén való felhasználás, ahol a helyszíni bejárások digitális képeinek elemzését vizsgáljuk.

Találkozó az olasz miniszterelnöki hivatal űriparral foglalkozó tanácsosával

Május 16-án az olasz miniszterelnöki hivatal űriparral foglalkozó küldöttségével találkozott Hargitai Péter elnök, illetve Horváth Gyula a HUNSPACE bizottsági tagja. A találkozón az olasz delegáció tagjai Stefano Gualandris úr, az olasz miniszterelnöki hivatal államtitkárának jogi és gazdasági tanácsadója, Massimo Rustico, Olaszország budapesti nagykövete, Teresa Testa, kereskedelmi attasé, Solymosi Milán, kereskedelmi iroda munkatársa / tolmács voltak. Az egyórás megbeszélésen Péter és Gyula egy prezentáció keretén belül bemutattatták a klaszter tevekénységét, és feltérképezték az együttműködés lehetőségét potenciális olasz partnerekkel. A találkozó zárásaként az olasz küldöttség megtekintette a Geoadat Kft-ben zajló termelési folyamatot is.

Részvétel az Irány az Űripar! rendezvényen

2018. november 29-30. között került megrendezésre a Magyar Űripari Klaszter szervezésében az Irány az Űripar! rendezvény. A két napos program során lehetőség volt a cégeknek bemutatót tartani tevékenységükről, illetve az eseményen részt vett Dr. Ferencz Orsolya, űrkutatásért felelős miniszteri biztos is. Ezen kívül a már korábban pályázatokon részt vevő cégek megosztották a tapasztalataikat a klaszter tagjaival.

Részvétel az ESA PECS zárórendezvényen

Október 8.-án került megrendezésre az ESA PECS zárórendezvény, amelyet a KKM Űrkutatási Főosztálya és az ESA (Európai Űrügynökség) közösen tartott. Az évek során az ESA PECS iroda több mint 120 projektet indított, amelyek közül előzetesen 30-at választottak ki és mutattak be a végrehajtó cégek, intézmények. Dr Fülöp Györk a GeoAdat Kft. kutatás-fejlesztési projektvezetője a cégünk által készített MODE-EO (Market-Oriented Dissemination of European Earth Observation Technology Chain) elnevezésű megvalósíthatósági tanulmányt ismertette.

65. Magyar Elektrotechnikai Egyesület Vándorgyűlése

2018. szeptember 12-14. között került megrendezésre a Magyar Elektrotechnikai Egyesület 65. Vándorgyűlése, amelyen a Geoadat Kft. munkatársai is részt vettek. Az esemény fő témája a Tiszta Energia volt. A szakmai kiállítás és konferencia előadásai során cégünk egy projektjét is ismertették.

A GeoAdat Kft. új irodába költözött

A GeoAdat Kft. 2017 decemberében másik irodaházba költözött, így további működését a Centrál Udvar Irodaházban folytatja a 1077 Budapest Wesselényi utca 16. szám alatt, a nyolcadik emeleten.

Részvétel az E-közmű konferencián

A GeoAdat Kft. részt vett a Lechner Tudásközpont által rendezett E-közmű konferencián, amely a budapesti Park Inn by Radisson hotelben került megrendezésre 2017. szeptember 28-án. A szakmai konferencia célja a tervezők, közművezeték-üzemeltetők részéről a július 1-jétől működő új, elektronikus közműnyilvántartási rendszer eddigi működési tapasztalatait és kihívásainak áttekintése, illetve a rendszer fejlesztését szolgáló javaslatok megfogalmazása volt. A délelőtti plenáris előadások mellett tematikus workshopok várták a résztvevőket, ahol az adatszolgáltatás szekcióban Füstös Gábor munkatársunk is az előadóként vett részt.

A GeoAdat Kft. integrált irányítási rendszere

A GeoAdat Kft. 2016 decemberében megszerezte az ISO 27001-es szabványtanúsítványt, és ezzel bevezetésre került egy olyan integrált irányítási rendszer, mely a minőségügyi (ISO 9001), illetve az információbiztonsággal kapcsolatos (ISO 27001) nemzetközi szabványelőírásoknak egyaránt megfelel.

ISO_hu1
ISO_hu2

Részvétel a 22. éves MARS (CwRS) konferencián

A GeoAdat Kft. idén is részt vett a szokásos éves MARS (vagyis a CwRS – Control with Remote Sensing) konferencián, amely az idei évben Portugáliában, Lisszabonban került megrendezésre 2016. november 24-25. között. A konferencia általános célja a 2016. évi tapasztalatok bemutatása, az újdonságok és esetleges problémák megismerése volt. Részvételünk igen fontos, hiszen ez a konferencia az  egyetlen, teljes körű, nemzetközi fórum ebben a témában.

ISD – Industry Space Days – Űripari Napok 2016

A GeoAdat Kft. a Magyar Űrklaszter tagjaként idén részt vett a Hollandiában megrendezésre kerülő Űripari Napokon, melyen a klaszter standján képviseltük a céget. Az esemény az ESA ESTEC központjában zajlódott, így betekintést nyerhettünk látogatóként a központ életébe is.

Megállapodás az ingyenes egyetemi Geomatica licenszekről

Elkezdődött az ingyenes Geomatica licenszek átadása az egyetemek részére a 2016-17-es őszi félévre. A kanadai PCI Inc. és  GeoAdat Kft. részéről felkínált egyedülálló lehetőség  iránt kiemelkedő volt az érdeklődés, a programban 2016 őszétől 12 felsőfokú intézmény oktatói, kutatói vesznek részt. Az átadott licenszekkel a nyár folyamán az oktatók betekintést nyerhetnek a szoftver működésébe és kidolgozhatják a Geomatica alkalmazását a földmegfigyelés, térinformatika oktatásában, a kutatói munkában az ősszel kezdődő tanévben.

Már most betervezhető az ingyenes Geomatica licensz a 2016-17 őszi félévre!

A GeoAdat Kft. és a PCI Geomatics a kanadai cég Markham-i központjában egyeztette a Geomatica szoftvercsalád hazai felhasználási lehetőségeit. A megbeszélés egyik legfontosabb eredményeként a hazai egyetemek és főiskolák részére ingyenes Geomatica licensz áll rendelkezésre a  felsőfokú oktatási és kutatói (Phd) programokhoz. A PCI Geomatica a légi és műholdas adatfeldolgozás valamint a kapcsolódó raszteres és vektoros műveletek szakmailag több évtizede élenjáró nagy értékű eszközkészlete. Az akció keretében a legújabb desktop, szerver és felhőalapú megoldások válnak elérhetővé.

Terepi helyszínelés fejlesztése az Eureka projekt támogatásával

A 2013 óta futó Eureka projekt (EUREKA_HU_12-1-2012-0042) támogatásával a GeoAdat Kft. folyamatosan fejleszti terepi helyszínelési képességét. Hazai és külföldi megrendelői részére növekvő mértékben végez (partnereivel közösen) terepi ellenőrzéseket és helyszíneléseket. 2015-től a legváltozatosabb terepi és időjárási viszonyokra is felkészült cégünk: nyári-téli felszerelésű négykerék meghajtású járművek, terepi notebook-ok és tabletek segítik a munkánkat, párhuzamosan több helyszínen több csoport is tud a terepen dolgozni itthon és külföldön. Képünkön a cég legújabb nyári-téli felszerelésű Suzuki SX-4 Cross négykerék meghajtású gépjárműve ill. a kedvezőtlen időjárási körülmények között is használható Panasonic FZ-G1 terepi tablet.

Együttműködés az SIIS és a GeoAdat Kft. között

Együttműködési megállapodás jött létre a GeoAdat Szolgáltató Kft. és az SI Imaging Services (SIIS) között. Ennek értelmében cégünk hivatalos forgalmazójává vált a KOMPSAT sorozat (KOMPSAT-2, KOMPSAT-3, KOMPSAT-5) műholdas adatainak nemcsak Magyarországon, de az Európai Unión belül is. További információkért és tájékoztatásért keressen minket a geoadat@geoadat.hu email címen.

ESA információs találkozó

A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumon belül működő Magyar Űrkutatási Iroda Magyarországnak az Európai Űrügynökségen (ESA) belüli sikerességének érdekében több állomásos, információs körutat szervez, amelynek első állomása Győr volt 2015. december 09.-én. A kötetlen légkörű találkozón a régió űrtevékenység iránt érdeklődő új szereplői megismerhették a korábbi, ill. futó űrkutatási, űripari valamint ESA projektek hazai résztvevőinek tapasztalatait, valamint közvetlen kapcsolatok kialakítására volt lehetőség a jövőbeni projektekhez. A találkozón a GeoAdat Kft. a cég földmegfigyelési projektjeinek legfontosabb tapasztalatait ismertette.

Részvétel a 21. MARS éves konferencián

A GeoAdat Kft. idén is részt vett a CwRS konferencián, amely ezúttal Thessalonikiben, a Macedonian Palace szálloda konferencia termében zajlott 2015. november 24-25. között. Az eseményen kb. 300 fő vett részt, a konferenciát pedig a kávészünetekhez használt előtérben berendezett mini kiállítás és poszter bemutató egészítette ki. A konferencia fő célja a 2015. évi tapasztalatok bemutatása, a változásokból adódó újdonságok, esetleges problémák megismerése volt. További cél volt a műszaki újdonságok (Sentinel, drónok, stb) CwRS alkalmazási lehetőségeinek bemutatása.

Részvétel a 20. MARS éves konferencián

A MARS (korábban, CAPI, CwRS, GeoCAP) éves konferenciáját a drezdai Maritim konferencia központban tartották 2014. november 18-20-ig. A résztvevők száma közel 300 fő volt. A konferencia jelentőségét az adta, hogy 2015-től az új agrárpolitika szerint működik a mezőgazdasági támogatási rendszer. A házigazda, Németország előadásában konkrét döntéseit ismertette, amely már az új rendszer szerinti eljárásokat tartalmazta. Az ellenőrzést végzők, így a GeoAdat Kft. részére is, a feladat bonyolultabbá válik, ez lehetőséget is jelent, de veszélyt is, bizonyos, hogy a műszaki tevékenység (távérzékelés) részaránya csökkenni fog az adminisztratív feladatokhoz képest, közelebb kell lenni a megbízókhoz.

Agricultural Informatics Conference 2014, Debrecen

Az T-BEA (Tool for Biomass Energy Accessibility) projekt eddig elért eredményei bemutatásra kerültek.

A biomassza egy rendkívül fontos – és látszólag könnyen elérhető megújuló energia-forma. Lassú megújulási ideje, térbeli és időbeli rendelkezésre állásában megfigyelhető eltérések azonban felvetik a nem-fenntartható, illetve gazdaságtalan felhasználási lehetőségét.

A T-BEA projekt az egyensúly szolgálatában végez modellezési feladatokat a piaci résztvevők számára. A folyamat egy minőségbiztosítási folyamatnak felel meg, melynek folyamatait a kialakítandó technológiák, eredményét pedig a T-BEA Label valósítja meg.

Geoadat konferencia

Munkatársaink részvétele a Forum of Young Geoinformaticians konferencián

Az EUREKA T-BEA kutatási eredmények disszeminációja érdekében kiállításra került Bakó Gábor, Fülöp Györk és Szabó Boglárka posztere a Zvolenben (Zólyom, Szlovákia) rendezett Forum of Young Geoinformaticians Konferencián. A munka címe: “Detection of invasive woody increment with the analysis of Landsat images”.

Részvétel a magyar űrkapacitások ESA felmérésében

Az Európai Űrügynökség (ESA) 2014-ben felméri a magyar űrkapacitásokat. Ennek során az előzetes információk alapján a GeoAdat Kft.-t is meghívták részvételre. A Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban 2014. március 4.-én tartott bemutatkozás során cégünk az alkalmazott földmegfigyelési technológiákat, szolgáltatásokat és konkrét esettanulmányokat ismertette. 

Új projekt indul a Belügyminisztérium megbízásából

A GeoAdat Kft. kapta meg a megbízást a Belügyminisztériumtól az “Építésügyi Monitoring Rendszer (ÉMO) komplex működését biztosító településrendezési tervek digitalizálása” című projekt végrehajtására.

A munka elvégzésének határideje 2014. március 31.

Ingyenesen elérhetővé válnak a Sentinel adatok

Az Európai Űrügynökség (European Space Agency – ESA) mindenki számára ingyenesen elérhetővé teszi a Sentinel projekt keretében gyűjtött adatokat. A Sentinel műholdak radar- és szuperspektrális felvételeket készítenek majd a European Commission-ESA-Copernicus összefogásában. Az első, Sentinel-1 műholdat 2014 tavaszán állítják pályára.